Sprawozdanie roczne BDO – jak i kiedy należy złożyć dokumenty za 2023 rok?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 29 stycznia 2024
Sprawozdanie roczne BDO – jak i kiedy należy złożyć dokumenty za 2023 rok?

Dopełnienie różnego rodzaju formalności praktycznie zawsze jest powiązane z konkretnym terminem, w którym to trzeba się z nich wywiązać. Nie inaczej jest w przypadku podmiotów zobowiązanych do raportowania do bazy BDO. Poznajmy więc odpowiedzi na dwa istotne pytania: Jak złożyć dokumenty do BDO? Oraz: Kiedy wysłać sprawozdanie do BDO za rok 2023?

BDO – co kryje się za tym skrótem?

Pełne rozwinięcie skrótu BDO to: Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Jest to baza danych, która jest prowadzona od 2018 roku i jest powszechnie dostępna. Firmy ujęte w rejestrze są zobowiązane do regularnego składania raportów do tejże bazy. Więcej na temat samego BDO i tego, kogo ona dotyczy, można znaleźć w naszym innym wpisie: Co to jest numer BDO i kogo dotyczy rejestracja? - Podstawowe informacje. Przejdźmy więc do samego sprawozdania rocznego.

Czym jest roczne sprawozdanie do BDO?

Sprawozdanie roczne o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu odpadami to raport zawierający konkretne dane uzupełniane przez każdy podmiot, który w danym roku kalendarzowym wytworzył odpady. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, Art. 73 informuje na kim ciąży obowiązek sprawozdawczości w zakresie produktów, opakowań oraz gospodarki odpadami. Powyższy Artykuł określa także, co musi zawierać takie sprawozdanie. Są to między innymi dane identyfikujące dany podmiot, takie jak:

  1. numer rejestrowy,

  2. imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz miejsce zamieszkania, lub siedziby,

  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany, a w przypadku wprowadzającego baterie lub akumulatory – także europejski numer identyfikacji podatkowej, o ile został nadany;

Sprawozdanie BDO zawiera informacje o tym, jakie odpady wprowadza przedsiębiorstwo do obrotu. Obejmuje ono dane dotyczące masy i rodzaju odpadów oraz sposobu gospodarowania odpadami. Ponadto, jeżeli dany podmiot przetwarza odpady, to wskazuje się także informacje o instalacjach i urządzeniach służących do przetwarzania odpadów.

Często zadawanym pytaniem jest to, czy w sprawozdaniu rocznym o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu odpadami należy podać wszystkie kody i rodzaje odpadów wpisane w dziale XII wniosku rejestrowego? Odpowiedź brzmi: Nie. W sprawozdaniu rocznym należy podać tylko te kody i rodzaje odpadów, które faktycznie zostały w roku sprawozdawczym wytworzone. Nie ma potrzeby podawania w sprawozdaniu wszystkich kodów i rodzajów odpadów wpisanych w dziale XII, jeżeli któreś z tych odpadów nie zostały wytworzone.

Sprawozdanie do BDO za 2023 rok jest wypełniane tylko i wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego. Zawiera ono 13 działów oraz 31 tabel, które należy wypełnić danymi uzyskanymi z ewidencji odpadów za dany rok.

Jak należy złożyć sprawozdanie do BDO?

W związku z tym, że sprawozdanie składane jest drogą elektroniczną, to pierwszym krokiem jest zalogowanie się do indywidualnego konta w systemie BDO. To właśnie z poziomu indywidualnego konta każdego podmiotu dokonuje się wypełnienia raportu. W tym celu należy znaleźć zakładkę „Sprawozdawczość”, następnie „Sprawozdawczość o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami”, a potem utworzyć nowe sprawozdanie.

Kreator sprawozdania krok po kroku prowadzi nas po poszczególnych działach. Znajdujemy w nim pola, które należy uzupełnić odpowiednimi danymi. Niektóre z pół uzupełniają się automatycznie. W zależności od konkretnego rodzaju działalności należy uzupełnić konkretne informacje, które są zasadne przy danej działalności gospodarczej. Dotyczą one ilości i innych parametrów opisujących wytworzone odpady. Aby dokument mógł zostać poprawnie zapisany, to w polach, w których nie podajemy żadnych danych, należy wpisać „0”.

Przycisk „złóż sprawozdanie” służy do wysłania uprzednio wypełnionego i zapisanego sprawozdania. Na tym etapie nie można zapomnieć o jeszcze jednej ważnej sprawie, a mianowicie o pobraniu UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które jest dla nas potwierdzeniem, że złożyliśmy w danym terminie sprawozdanie za pomocą systemu BDO.

Do kiedy składa się sprawozdanie roczne BDO?

Sprawozdanie roczne o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2023 rok, potocznie sprawozdanie roczne BDO, według nowych zasad powinno zostać złożone w systemie BDO do piątku 15 marca 2024 r. Oczywiście nie warto czekać z tym do ostatnich godzin dnia 15 marca, dzięki temu ewentualne trudności z wypełnieniem, lub problemy techniczne nas nie zaskoczą.

Wywiązanie się z obowiązku złożenia sprawozdania do BDO może być problematyczne dla niektórych przedsiębiorców. Między innymi dlatego w firmie TPO wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rynku, oferując, chociażby integrację konta BDO z naszym systemem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc w rocznym sprawozdaniu BDO, to zapraszamy do kontaktu.

Słowa kluczowe:
formularz BDO

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy