Dominik Krzyżanowski: Łączenie nauki, medycyny i nowych technologii szansą na lepszą jakość opieki nad pacjentem

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 15 kwietnia 2024
Dominik Krzyżanowski: Łączenie nauki, medycyny i nowych technologii szansą na lepszą jakość opieki nad pacjentem

Uwzględnienie zaplecza inżynieryjno-technicznego w procesie leczenia otwiera drzwi do personalizowanej medycyny i lepszej koordynacji opieki, co jest nieodzowne w kontekście szybko postępujących badań i terapii. Oferuje to pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć medycznych, jednocześnie zwiększając ich zaangażowanie i zadowolenie z procesu leczenia.

Rozmowa z Dominikiem Krzyżanowskim, dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu:
WSS należy do grona najlepiej zarządzanych placówek w kraju. Jak udaje się zapewnić efektywność ekonomiczną szpitala w niełatwej sytuacji w publicznej ochronie zdrowia?
realizacja misji i wizjizgodne z zapotrzebowaniem rynku pacjenta

WSS należy do grona najlepiej zarządzanych placówek w kraju. Jak udaje się zapewnić efektywność ekonomiczną szpitala w niełatwej sytuacji w publicznej ochronie zdrowia?

Misją szpitala jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej na najwyższym poziomie, więc to pacjent i jego potrzeby stoją w centrum zarządzania placówką. Zdaję sobie jednak sprawę, że ratowanie ludzkiego życia i zdrowia musi odbywać się w warunkach bilansowania. Zarządzanie szpitalem to realizacja misji i wizji, dążenie do zaspokojenia potrzeb pacjenta i pracownika, a jednocześnie troska o wynik finansowy. Pozwala na to przemyślana i spójna strategia ukierunkowana na usługi zdrowotne na podstawie map potrzeb zdrowotnych, oczekiwań pacjentów oraz wykorzystanie potencjału placówki.

Cele zarządcze i decyzje zawsze podejmujemy w powiązaniu z parametryzacją liczbowo-statystyczną. Stosujemy benchmarking zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, co pozwala nam udoskonalać zarządzanie procesami oraz zwiększać efektywność działań. Wymierne wskaźniki pozwalają podejmować działania zgodne z zapotrzebowaniem rynku pacjenta. Kluczowe w procesie podnoszenia jakości opieki nad pacjentem jest także inwestowanie w kapitał ludzki – to właśnie personel jest głównym spoiwem systemu ochrony zdrowia.

Zarządzanie zasobami ludzkimi to nieustanne inwestowanie i rozbudowywanie kompetencji. To istotne także w kontekście finansów – wynagrodzenia oraz kontrakty pracowników generują większość kosztów szpitala.

Rozmawiamy o efektywności ekonomicznej – w tym zakresie obowiązkiem szpitala jest analiza rentowności procedur oddziałów i placówki jako całości.

Stałym elementem mojej pracy i zarządu jest comiesięczne monitorowanie wyników oraz poszczególnych obszarów w kontekście osiągnięcia celu finansowego, który pozwoli pokryć koszty leczenia. Systemowo analizujemy parametry wydajności w celu bieżącego podejmowania działań korygujących. Dostrzegamy szanse, jakie są też tworzone przez głównego płatnika, czyli NFZ, i dążymy do koncentracji w tych obszarach, ale także wykorzystujemy możliwości generowania przychodów w obszarach pozaryczałtowych, tak aby wspierać te słabiej czy źle wycenione przez głównego płatnika.

Występuje wiele procesów związanych ze ścisłym monitorowaniem parametrów wydajnościowych dla poszczególnych zakresów, jak: liczba pacjentów, osobodni spędzone na oddziale, odsetek obłożenia łóżek czy czas oczekiwania pacjentów w kolejkach np. na porady ambulatoryjne. Ta statystyka medyczna służy stawianiu i komunikowaniu celów zarządczych dla poszczególnych obszarów.

Od początku swojej pracy w WSS stawia Pan na poprawę jakości opieki zdrowotnej i dobrą komunikację z pacjentami – czego dowodem jest jedna z wielu nagród: „Lider pozytywnej komunikacji z pacjentem”. Jakie są najważniejsze zasady, które kształtują właściwą, dobrą współpracę z pacjentem, wypracowane przez zespół WSS pod Pana kierownictwem?

Taka nagroda motywuje i dodaje skrzydeł do dalszych działań. Chcę jednak podkreślić, że wyróżnienie to nie jest jednostkową zasługą, ale potwierdzeniem świetnej pracy zespołowej całego szpitala. To prawda, że staram się, by w zarządzaniu szpitalem budować kulturę opartą na empatii, życzliwości i profesjonalizmie.

Moim marzeniem jest, aby szpital stał się miejscem, w którym personel identyfikuje się ze swoim miejscem pracy i mimo wielu wyzwań systemowych odczuwa satysfakcję zawodową. Celem jest nie tylko poczucie satysfakcji pacjenta z kontaktu z personelem, lecz także sprawna komunikacja w relacji specjalista–pacjent, która może znacząco usprawnić proces terapeutyczny i przyspieszyć leczenie oraz powrót do zdrowia.

Z jakim zainteresowaniem pacjentów spotykają się liczne akcje profilaktyczne, promowane m.in. w mediach społecznościowych?

Warto zaznaczyć, że wiele z akcji jest inicjowanych przez samych pracowników szpitala. Włączenie pracowników w kreowanie wspólnych celów i wizji, dzielenie odpowiedzialności i rozszerzenie decyzyjności pozwoliło zbudować w pracownikach poczucie przynależności do organizacji. Cieszę się, że udało nam się stworzyć środowisko, w którym możemy wspólnie tworzyć miejsce zorientowane na pacjenta.

WSS z jednej strony angażuje się w kampanie informacyjno-edukacyjne, a z drugiej – odpowiada na realne potrzeby rynku – staramy się zapraszać na badania profilaktyczne, na które terminy oczekiwania w POZ są zbyt długie. Przykładem może być akcja profilaktyczna Razem dla zdrowia, w ramach której prowadzone były badania mammograficzne, cytologiczne, USG, badania skóry i znamion, densytometria, badania przesiewowe wzroku oraz wykrywanie nowotworów głowy i szyi.

Nie zapominajmy o tym, że system ochrony zdrowia lubi współpracę wieloośrodkową i skuteczną koordynację, dlatego cenimy sobie możliwość łączenia sił z innymi organizacjami działającymi na rzecz zdrowia publicznego. Rozpoczęliśmy m.in. współpracę z Fundacją DKMS oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dzięki akcjom przeprowadzonym na terenie naszego szpitala zasilamy bank krwi oraz bazę potencjalnych dawców szpiku.

Ciekawostką jest fakt, że WSS był niedawno organizatorem konferencji naukowej na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dlaczego ten temat jest tak istotny?

WSS prowadzi opiekę psychiatryczną na wszystkich trzech poziomach referencyjności. Opieramy się na modelu leczenia, który polega na przesunięciu ciężaru opieki psychiatrycznej z leczenia szpitalnego na rzecz opieki środowiskowej. Oznacza to, że zgłaszają się do nas zarówno rodzice z dziećmi, u których dopiero stawiana będzie pierwsza w życiu diagnoza, jak i młodzież w sytuacjach zagrożenia życia. Prowadzimy Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży (Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży) i Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży i Ich Rodzin. Mamy także unikalne, w skali kraju, Dolnośląskie Centrum Diagnostyki FAS – Zespołu Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, którego działalność możliwa jest dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Wśród naszych priorytetowych celów na nadchodzące lata jest budowa Centrum Psychiatrii. Jest to szansa na zapewnienie mieszkańcom naszego regionu należytej jakości opieki psychiatrycznej wieku rozwojowego. Mamy do tego doskonałe warunki kadrowe. Nasz zespół tworzy profesjonalna kadra lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i doświadczone pielęgniarki. Obecnie na Dolnym Śląsku nie ma ośrodka, który zapewniałby dzieciom kompleksową opiekę psychologiczną i psychiatryczną, z dostępem do opieki ambulatoryjnej i środowiskowej oraz infrastruktury dziennej opieki.

Skąd pomysł WSS na współpracę z Politechniką Wrocławską? Jakie są planowane przedsięwzięcia w tym zakresie?

Nowy wymiar medycyny uwzględniający zaplecze inżynieryjno-techniczne jest odpowiedzią na współczesny postęp świata nauki i wymagań systemu ochrony zdrowia. Taki model łączenia nauk medycznych i technicznych jest realizowany w wielu ośrodkach na całym świecie.

Nowoczesne technologie medyczne dają wiele możliwości w diagnozowaniu, leczeniu i zarządzaniu zdrowiem. Szybsza i bardziej jakościowa diagnostyka obrazowa, medycyna personalizowana, telemedycyna, wykorzystywanie robotów medycznych to tylko niektóre elementy myśli inżynierskiej, które w połączeniu z klasyczną medycyną wyznaczają nową jakość opieki zdrowotnej na świecie. Wierzę, że zaproponowany nowy model nauki medycyny opiera się na takiej właśnie synergii.

Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem będą mieli okazję wdrożyć przyszłych lekarzy w świat medycyny. Korzyść z tej współpracy jest obopólna – dla personelu będzie to zawodowe wyzwanie, rozwój własnych kompetencji, możliwość realizacji projektów naukowych czy dydaktycznych, a dla studentów poznanie praktycznego wymiaru pracy w szpitalu, poznanie placówki, w której być może podejmą swoją pierwszą pracę.

Łączenie nauki, medycyny i nowych technologii jest szansą podnoszenia jakości opieki nad pacjentem, a także sprzyja rozwojowi pracowników. WSS od wielu lat w ramach współpracy z różnorodnymi podmiotami realizuje działalność kliniczną. Bardzo cenimy nawiązane relacje, dzięki którym nasz personel rozwija swoje kompetencje. Dlatego jestem przekonany, że rozszerzenie tej współpracy o działalność w ramach kształcenia na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej jest dla szpitala szansą na rozwój naukowo-badawczy, co przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjału placówki oraz wzrostu jej atrakcyjności wśród młodych lekarzy. Chcę wierzyć, że część studentów będzie po ukończeniu studiów zainteresowana pracą w naszym szpitalu.

Istotne znaczenie dla zarządzających placówkami medycznymi ma konieczność zapewnienia optymalnego cyberbezpieczeństwa. Jakie działania podejmuje WSS, by efektywnie obniżać ryzyko cyberataku?

Dział IT przykłada dużą wagę do zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. Podwaliny pod uporządkowanie kwestii związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem informacji wprowadziła norma ISO 27001, którą jednostka ma wdrożona od ponad sześciu lat. Dzięki niej realizowane są cykliczne działania mające na celu przeglądy kont, testowanie procedur odtworzenia, ale też określenie działań, w przypadku kiedy już dojdzie do cyberataku.

Coroczne zewnętrzne audyty pozwalają na coraz bardziej szczegółowe analizy działań i wdrażanie kolejnych kroków poprawiających ochronę infrastruktury i danych.

W ramach rozwiązań technicznych wdrożone są odpowiednie polityki bezpieczeństwa związane z zarządzaniem kontami użytkowników, przyjęta zasada minimalnych niezbędnych uprawnień oraz monitorowanie ruchu sieciowego na kilku płaszczyznach. Dodatkowo wprowadzone są restrykcyjne polityki w stosunku do firm zewnętrznych, określające zasady i kryteria realizowania prac zdalnych przez firmy zewnętrzne.

Jakie są plany na rozwój WSS w kolejnych latach?

Nieustannie dążymy do zapewnienia kompleksowej opieki medycznej dzieciom i dorosłym w województwie dolnośląskim przez specjalistyczne leczenie, diagnostykę, opiekę i terapię, ciągłe podnoszenie jakości opieki, rozwój personelu oraz dostosowywanie się do potrzeb pacjentów. Rozwijamy działalność oddziałów zakaźnych, szczególnie że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jako szpital jednoimienny odgrywał kluczową rolę w zwalczaniu pandemii w regionie. Szpital ukończył modernizację oddziałów, wyposażył je w nowoczesny, w pełni kompatybilny sprzęt, aby doskonalić standardy leczenia i monitorować ich jakość. Szpital rozwija działalność naukowo-badawczo-edukacyjną, aby w najbliższym czasie być mocnym partnerem dla instytutów i agencji badawczych, wyższych uczelni i innych podmiotów odpowiedzialnych za rozwój kadry medycznej.

Oprócz oddziałów dla pacjentów dorosłych prowadzimy wielospecjalistyczne Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka, w ramach którego intensywnie rozwijamy m.in. rehabilitację oraz psychiatrię dla dzieci i młodzieży. Jednym ze strategicznych celów szpitala na najbliższe lata jest utworzenie Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, szczególnie że będzie to jedyne centrum we Wrocławiu zapewniające 3-stopniowy model opieki proponowany przez Ministerstwo Zdrowia. Budowa centrum jest społecznie ważną inicjatywą, będącą odpowiedzią na występujący problem dostępu do leczenia i diagnostyki w obszarze psychiatrii dziecięcej. Nowe centrum jest szansą na zapewnienie mieszkańcom naszego regionu należytej jakości opieki psychiatrycznej wieku rozwojowego – mamy do tego doskonałe warunki kadrowe. Zespół Centrum Pediatrii im. J. Korczaka tworzy profesjonalna kadra lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych i doświadczone pielęgniarki.

DR N. MED. DOMINIK MACIEJ KRZYŻANOWSKI, EMBA, MBA

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Neuronauki Klinicznej Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej. Pracował jako dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz członek Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych. Były członek Komitetu Sterującego w Ministerstwie Zdrowia do spraw koordynacji interwencji EFSI w sektorze ochrony zdrowia, a także zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego oraz Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej. Członek Rad Społecznych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. W zainteresowaniach naukowych koncentruje się na obszarze opieki zdrowotnej seniorów, chorych w opiece długoterminowej i hospicyjnej oraz psychiatrycznej, a także wsparcia rodzin przewlekle chorych. Członek Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Dobre praktyki zarządzania na przykładzie WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

Aspekt

Opis

Misja i centrum zarządzania

Opieka medyczna na najwyższym poziomie, w centrum uwagi pacjent i jego potrzeby.

Strategia

Przemyślana i spójna strategia bazująca na usługach zdrowotnych, mapach potrzeb zdrowotnych i oczekiwaniach pacjentów.

Zarządzanie procesami

Stosowanie benchmarkingu wewnętrznego i zewnętrznego oraz parametryzacja liczbowo-statystyczna w celu podnoszenia efektywności.

Kapitał ludzki

Nieustanne inwestowanie w rozbudowę kompetencji personelu, będące kluczowym elementem w procesie podnoszenia jakości opieki.

Finanse i analiza rentowności

Analiza rentowności procedur i działań szpitala, comiesięczne monitorowanie wyników finansowych.

Komunikacja z pacjentem

Budowanie kultury opartej na empatii, życzliwości i profesjonalizmie, co przyczynia się do lepszej współpracy z pacjentem.

Akcje profilaktyczne

Organizowanie i promowanie akcji profilaktycznych odpowiadających na realne potrzeby pacjentów.

Zdrowie psychiczne

Organizacja konferencji i prowadzenie opieki psychiatrycznej na różnych poziomach, w tym budowa Centrum Psychiatrii.

Współpraca z Politechniką Wrocławską

Łączenie nauki, medycyny i nowych technologii w celu podnoszenia jakości opieki i rozwoju personelu.

Cyberbezpieczeństwo

Wprowadzenie normy ISO 27001 i realizacja cyklicznych działań na rzecz cyberbezpieczeństwa.

Rozwój i inwestycje

Nieustanny rozwój działalności klinicznej, edukacyjnej i naukowo-badawczej, a także plany budowy nowych centrów, np. Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy